«Правильне харчування дітей дошкільного віку»

Правильне харчування – це не дієта і не строгість до організму дитини. Це та норма, опанувавши яку, дитина буде здорова!

Правильне харчування для дітей дошкільного віку — це джерело енергії і ліки від багатьох хвороб. Якщо ви дійсно хочете, щоб ваша дитина мав міцне здоров’я, був красивим, фізично і духовно активним, гармонійно розвиненим, і з хорошим імунітетом, то правильне харчування має бути основою в його житті. Правильно організоване харчування дітей дошкільного віку — це одна з головних завдань дитячого саду і батьків.

Харчування дітей дошкільного віку має бути правильним як в якісному, так і в кількісному відношенні. Надлишок раціону дитини жирами, сіллю і цукром, і не достатність в ньому овочів і фруктів може призвести: до дистрофічним змінам дитячого організму, зниження імунітету, нестачі мікроелементів в організмі необхідних для його росту і розвитку.

Не правильне харчування в дошкільному віці може призвести до серйозних проблем в більш старших вікових періодах.

1. Перший і один з найважливіших принципів правильного харчування у дітей — це енергетична збалансованість. Часом ми з вами намагаємося нагодувати свою дитину всім і більше, не замислюючись про те, чи треба все це йому. Треба пам’ятати про те, що кожній людині і дитині, в тому числі, важливий не обсяг їжі, яку він отримує, а його енергетична цінність. Згідно з традиціями української кухні ми з вами вживаємо велику кількість хліба, картоплі, цукру, жирів тваринного походження, тим самим приводячи дитячий організм до дисбалансу: споживаючи набагато більше, ніж може витратити дитина. Це все може призвести до ожиріння та інших тяжких захворювань. Враховуючи, що в нашій країні «пішла мода» на фастфуди (багаті жирами) і малорухливий спосіб дітей за комп’ютером, рівень цих захворювань дуже швидко зростає. Приміром, в Америці, ожиріння сприймають як спосіб життя, а в Україні  розглядають ще як захворювання.

Будьте уважні! Надмірне споживання вуглеводів і жирів може призвести до порушення обміну речовин.

Збалансованість харчування передбачає оптимальне співвідношення споживання продуктів повністю покривають енерговитрати організму. Так приблизно, енерговитрати у дітей у віці 1-7 років становлять 80-100 ккал на 1 кг маси тіла. Приплив поживних речовин в організмі відбувається за рахунок того, що організм витягує їх безпосередньо з їжі, переробляє за допомогою спеціальних харчових добавок і кишечника, або синтезує сам. Тому дуже важливо знати приблизні рекомендовані набори продуктів, так як не всі харчові речовини синтезуються в організмі.

Важливо правильно годувати дитину, і коригувати всі відхилення в діяльності шлунково-кишкового тракту. Виключити з раціону харчування продукти і страви, які можуть надати подразнюючу дію на органи травної системи.

2. Не менш важливим при складанні раціону дитини є різноманітність продуктів, і різноманітність кулінарної обробки. Це необхідно для того щоб дитина могла отримати всі макро і мікро нутрієнти (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні речовини). Особливе значення мають білки т. к. вони є будівельним матеріалом для всіх органів і тканин. Отримати їх можна з таких продуктів як: м’ясо, риба, молочні продукти, яйця та ін В організм дітей повинні надходити білки тваринного і рослинного походження (для отримання амінокислот).

Для активного руху дітей необхідно багато енергії. Основним постачальником енергії є вуглеводи (цукор, мед, ягоди, овочі, крупи, борошно). Вуглеводів, наприклад, повинно бути більше ніж білків і жирів. Жири це додаткове депо енергії, яку ми можемо отримати зі сметани, сиру, м’яса, риби.

3. І нарешті, важливою умовою правильного харчування у дітей дошкільного віку є дотримання режиму харчування. Це не тільки кількісне і якісне розподіл їжі за калорійністю протягом дня, але і кількість прийомів їжі та інтервали між ними. Відсутність режиму харчування у дитини і його нерегулярність може призвести в першу чергу до стресу організму та різних захворювань.

Режим у харчуванні створює кращі умови для засвоєння їжі. Не дотримання режиму призводить до втрачання апетиту і зниження виділення травних соків.

4. Якщо говорити про раціон дітей не можна забувати про воду, яка має велике значення у перебігу життєвих процесів і відіграє велику роль у теплорегуляції. Потреба в рідині для дітей 3-7 років у добу становить близько 60 мл на 1кг маси тіла. Деякі діти звикають пити воду під час їжі. Це не добре.

Велика кількість рідини перевантажує шлунок і створює додаткове навантаження на серце і нирки. Крім того, знижується апетит через відчуття переповнення.

5. Вітаміни — важлива складова частина харчового раціону дітей дошкільного віку. Вітаміни сприяють підвищенню опірності організму дитини, беруть участь у процесах кровотворення, окислювальних процесах. Особливе значення має вітамін «С» (аскорбінова кислота). Він легко руйнується від дії повітря та світла.  Тому його треба водити цілорічно. Крім вітаміну «С» для дитячого організму необхідні вітаміни: А, Д, Е, групи В та ін

Для профілактики простудних захворювань необхідно проводити додаткову вітамінізацію раціону дітей.

Харчуйтеся правильно і будьте здорові!